1 Mart 2012

Biz de Varız !!! (Mutlaka Okuyun)

Bu yazı http://bloggerdedikodusu.blogspot.com/ blogundan alıntıdır...
Herkes bir şeylerden şikayetçi oldu. Bu blogun amacı başından beri zaten belliydi. Dün yazılan adsız yorum ile ilham kaynağım olarak imza kampanyamıza siz bulunduğunuz durum içinden rahatsız olan bloggerlar olarak birlik olup haksız rekabete karşı artık sesimizi duyurmalıyız. 


Sizden tek istediğim düşüncelerinizi savunmak adına blog adınız, soyadınızı göstermeden adınız seçeneğini işaretleyerek yada çekinmeyenler için tam adınız soyadınız gibi seçenekler ile sesimizi duyurmaya yardım etmeniz. Bu yazıyı ve linki bloglarınızda paylaşarak bir çok destekçi bloggera ulaşmamızı sağlamanız ve haksız rekabeti sonlandırmak adına bir kaç dakikanınızı ayırmanız temennisini dilerim.  İlginiz ve desteğiniz için şimdiden teşekkürler!


Biz de Varız Diyorsanız imza kampanyası için; http://imza.la/biz-de-variz
Bu metin, PR (Halkla İlişkiler) Firmaları ve Blogosphere ilişkilerine yeni, sağlıklı ve yapıcı bir bakış açısı kazandırması istemiyle kaleme alınmıştır.


Kıymetli PR Şirketleri,


Son yıllarda blogosphere ve blog yazarlarına göstermiş olduğunuz ilgiye öncelikle teşekkür ederiz.


Bu süreç zarfında gözlemlemiş olduğumuz üzere, PR Şirketleri ve Blogger’lar arasında gelişmekte olan ilişki iç içe geçmiş, içli dışlı olmuş her ilişki gibi oyunun genel kaidelerini göz ardı etmeye, samimiyet arttıkça eşitlik dengesi zarar görmeye başlamış; tarafsız bakıldığında ise her iki taraf için de yapıcı olmaktan çok, yıkıcı, dışlayıcı, yer yer hakkaniyetten bahsedilemeyecek bir düzleme girmiş olduğu gözlemlenmekte olan bir ilişkiye dönüşmüştür.


PR Şirketleri’nin ürünü ya da hizmeti halkla buluşturarak samimi tepkiler elde etmeye; ürün ya da hizmete yönelik tarafsız, iyi ya da kötü eleştirileri bir araya getirerek, ürün ya da hizmeti geliştirmeye yönelik bir tarafsız alan elde etme çabası, dengesi oldukça eksen dışına çıkmış olan bu ilişki ağı içinde ne yazık ki görevini yerine getirememektedir. Aksine, ürün ya da hizmet “tanınırlık” kriteri dışında hiçbir objektif kritere dayanmayan tüketici ilişkileri, son kullanıcıların tarafsızlığı ve sınırlı grup çalışmaları temsil etmekte olduğunuz şirket, marka ve ürünlere karşı yer yer olumsuz bir bakış açısı edinilmesiyle kalmamakta, aynı zamanda belirlemekte olduğunuz kimi “çalışma gruplarına” karşı da oldukça olumsuz ve taraflı yaklaşımlar sonucu “ilgi çekmekten uzak” bir PR çalışması ile nihai müşteri kitlesinin hem ürün ya da hizmetten hem de söz konusu “katılımcılardan” uzaklaşılmasına neden olmaktadır.


Etkilerini global dünyada sadece PR alanında değil fakat aynı zamanda politik ve toplumsal alanlarda da gözlemlemiş olduğunuz üzere blogosphere, oldukça yapıcı ve yeri geldiğinde oldukça “yıkıcı” etkilere sebep verebilen, ideal olarak “bağımsız” ve “tarafsız” olması gereken; global gücünü bu ilkeler üzerinde yapılandırmış bir kullanıcı ortamıdır.


Sizlerin de bu etkiyi gözlemlemiş ve incelemiş olduğunuza inanan bir yaklaşım üzerinden; PR aktivitelerinizi, bu uğurda harcadığınız emeği takdir etmekle birlikte, blogosphere ve blog yazarları açısından en hafif deyimle “nahoş” olarak nitelendirilecek sonuçlar elde edilmekte olduğunu da farketmiş olmanız, tarafsız ve geniş kitlelere, fakat en önemlisi doğru hedef kitleye ulaşabilmeniz açısından; biz blog yazarları bu metni kaleme alma ihtiyacı duymuş bulunmaktayız.


Ürün ya da hizmetlerinizi tanıtmak için seçmiş olduğunuz kimi blogger’ların her firma tarafından reklam panosu ya da aktivite katılımcısı olarak belirlenmesi, ürün ve hizmetlerinizin doğru kitlelere ulaşmasının önünde duran devasa bir engel halini almış ve temsil ettiğiniz firma ya da şirketlerin tarafsızlığına gölge düşürür nitelikte olduğu hissini yaratmaktadır. Sürekli olarak belirli kimselerin desteklenerek, adeta “promote” edilmesi, çok daha yüksek izleyici sayısına ya da çok daha kaliteli ve tarafsız içerik sunan blogger’ların adeta “cemiyet dışına” itilmesi sadece blog ve blogger’ların değil fakat marka ve şirketlerin de güvenilirliğine ve tarafsızlığına gölge düşürmektedir. Söz konusu aktivite ya da promosyonlar için seçilen blog’ların blogosphere’i destekleme çabasından çok, gününü gün etmeye, hangi markadan olursa olsun “ürün ve aktivite koparmaya” yönelik tavırları, bu kısıtlı kitleden çok daha geniş, tarafsız ve etkili bir kitle olan biz bağımsız blog yazarlarının eleştirilerini almaktadır.


Bu sebepler dolayısıyla; blogosphere üzerinden yapmakta olduğunuz kitle araştırma, belirleme çabalarınızın çok daha geniş, tarafsız ve her iki taraf için de yapıcı olması amacıyla; daha titiz ve kalite temelli end user seçimlerinde bulunmanızın faydalı olacağını düşünmekteyiz. Sürekli olarak aynı kimselerin, bir elin parmaklarını geçmeyen bu kişilerin adeta gizli bir kültü paylaşırcasına ve “kendilerinden olmayan gariban halk” muamelesi yaptıkları biz milyonlarca blogger adına sizden eleştirilerimizi değerlendirmenizi rica ediyor; her iki taraf için de başarılı sonuçlara imza atılmasını samimiyetle diliyoruz.


Bu yazıyı ricamı kırmayarak hazırlayan Velev ki Huysuzum'a çok teşekkür ederim.

4 yorum:

 1. Desteğin için tüm biz de varız diyen bloggerlar adına teşekkür ederim!

  YanıtlaSil
 2. Asıl ben teşekkür ederim,çoğu bloggerin canını sıkan bu olayı güzel bir yazıyla dile getirmemizi sağladığın için...

  YanıtlaSil
 3. Ben de katıldım gerçekten çok iyi bi fikir :) öptüm seni canım.

  YanıtlaSil
 4. Geç kalmış da olsam, desteğin için teşekkürler :) Sevgiler

  YanıtlaSil

Yorumunuzun silinmemesi için lütfen konu ile alakalı yorumlar yapınız.Ayrıca argo,küfür,hakaret,reklam içeren,Türkçe'yi düzgün kullanmayan ve kelimeleri uzatan yorumlar yayınlanmayacaktır...