26 Ağustos 2010

Profesyonel Makyaj Hileleri

Makyaj; dikkati nereye odaklayıp, nereden uzaklaştıracağınızı, görebilme ve uygulayabilme sanatıdır. Bu tanımlama sadece yüzünüz için değil, giyiminizden, ev dekorasyonunuza, birçok alanda geçerlidir. Saçınız, yüz cildinizin en önemli aksesuarıdır ve uyumu ten renginizle olmalıdır. Genç yaşlarınızda, açık renk teninize koyu renk saç kullanabilirsiniz ama yaşınız ilerleyip, çizgileriniz ortaya çıkmaya başladıkça, ten renginizle uyumlu saçlarınız, dikkati yaş çizgilerinizden, yüzünüzdeki yorgunluktan uzaklaştırarak, daha genç algılanmanızı sağlar.
“Kalıcı ve Profesyonel Makyaj Uzmanı Zehra Ayan: “Kaşlarınız, yüzünüzün ve gözünüzün en önemli aksesuarıdır ve kaş kıllarınızın rengi, göz renginizle uyumlu olmalıdır.” diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor. “Saç renginiz açık olduğu için, kaş renginizi de açıyorsanız, yanlış yapıyorsunuz demektir. Nasıl saçınız sarı diye, sarı rimel sürmüyorsanız, kaş renginizi de aynı nedenle, saçınız sarı diye açmamalısınız. Unutmayın, kaşlarınız; yüzünüzün ve gözünüzün aksesuarıdır. Saç renginizle uyumlu olması gereken, ten renginizdir.” Kaş şekillendirmede makyaj hileleri Gözleriniz burnunuza yakın ise; kaş başlangıç aralığınız, açık olmalı. Böylece dikkati gözlerinizin yakınlığından uzaklaştırabilirsiniz. Gözleriniz burnunuza uzaksa; kaş başlangıç aralığınız, birbirine yakın olmalı ki gözleriniz de yakınmış gibi algılansın. Kaşınızın bittiği yer, başlangıcından aşağıda ise yüzünüzü hüzünlü ve ağlamaklı gösterir. Gözünüzün ışıktan alacağı, parlaklığı ve rengi kapatır. Böyle bir kaşınız sahipseniz, elinize bir kalem alıp, kaşınızın başlangıç noktasından sonuna, gözünüze paralel olarak tutun, kaş ucunuzda kalemin dışında kalan tüyleri alın. Kaşınızın uzun görünmesi ile ilgili bir takıntınızda olsa bunu yapın. Zira kısa kaşlı ve gözü aydınlık görünmeniz, uzun kaşlı ama ağlamaklı görünmenizden daha iyidir. Göz bebekleriniz; burnunuza yakın ya da az da olsa şaşı bakıyorsanız, kaşınızı göz bitiminde kavislendirmesini uzmanınıza söyleyin. Göz bitimindeki kavis, dikkati göz bebeklerinizden uzaklaştıracaktır. Bu mümkün olmuyorsa, kendiniz aynada kaş uçlarınızı hafif koyultup, dikkatin göz bebeklerinizden uzaklaşıp uzaklaşmadığını kontrol edin. Alnınız, yüzünüzün geneline oranla, uzun ise; köşeli, kalkık ve kavisli kaşlardan kaçının, olabildiğince düze yakın, dikkati alnınızdan uzaklaştırıp, yüzünüzün alt kısmında toplayacak, kaş şekil ve renklerini kullanın. Alnınız dar ve yüzünüz küçükse; kalın kaşlardan uzak durun.
Göz makyajı Kaşınızla ve gözünüz arasındaki mesafe, birbirine yakınsa; far olarak aydınlık, açık, mat renkleri tercih edin. Dikkati bu yakınlığa çekecek her koyu ve canlı renkten uzak durun. Buna, siyah göz kalemi de dahil. İlle de göz kalemi kullanmak istiyorsanız, gözünüzün altına sürün. Dikkati göz altında topladığınızda, mesafede daha uzak algılanır. Açık tenliyseniz; kahve tonları, koyu tenliyseniz; siyahı da kullanabilirsiniz. Gece ise; mordan yeşile, dikkati bu yakınlıktan uzaklaştıracak, her renk göz kalemini kullanabilirsiniz. Kaşınız ile gözünüz arasındaki mesafe uzak ve geniş ise; birçok makyajı ve rengi kullanabilirsiniz. Gözleriniz düşük ise; en sondaki kirpiklerinizi, rimellemeyin. Eğer rimellerseniz, bu düşüklüğü daha çok vurgulamış olursunuz. Gözünüzün ortasından başlayıp sonunda biten, biraz yukarıdan çekilen bir göz kalemiyle, dikkati bu düşüklükten uzaklaştırabilirsiniz. Kaş ve göz arasındaki mesafe dar bile olsa, bunu yapabilirsiniz, gözünüzün düşük görünmesinden, kaşınıza yakın görünmesi daha iyidir. Gözleriniz renkli ise ve bunu vurgulamak istiyorsanız. Zıt renkleri tercih etmelisiniz. Bu göz renginizi daha da belirginleştirecektir. Mavi göze mavi, yeşil göze yeşil far, yanılsamasından kurtulun. Böyle yaptığınızda sadece göz bölgeniz renkli algılanır ama gözünüzün renginin ne kadar güzel olduğu gerçeğini, geri itmiş olursunuz.
Dudak makyajı Dudaklarınız küçük ise; açık renk rujları tercih edin. Eğer rujunuz çok çabuk dağılıyor ve bu küçüklükten de rahatsız oluyorsanız, dudağınızın iç rengine en yakın renkte, yumuşak bir dudak kalemi ile dışından hat alıp, içini de aynı kalemle boyayabilirsiniz. Yalnız bu boyama esnasında çok dikkat edin çünkü dudağınız yüzünüzdeki en asimetrik şekildir. Büyütme esnasında koyu renk kalem kullanırsanız ve bu asimetriyi düzeltememişseniz, dikkati kötü görünen bir dudak formuna çekmiş olursunuz. Dudaklarınız yüzünüzün geneline oranla büyük ve dolgun ise; küçültmek için koyu ama mat renkler kullanabilirsiniz.
Allık Dolgun elmacık kemiklerinizden şikayetçiyseniz, koyu tonlarda allık sürerek, elmacık kemiklerinizi geri itebilirsiniz. Yüzünüz zayıf ve kemikli ise, elmacık kemiklerinizi çıkık görmek istiyorsanız avuçlarınıza koyu renk allık sürüp, elmacık kemiklerinize doğru bu rengi açarsanız, koyu renk geri iteceği, açık renkte öne çıkaracağı için, olduğunuzdan daha dolgun yanaklı algılanırsınız.
Fondöten Fondöten sürmeden önce, mutlaka cildinizi temizlemeli ve nemini dengelemelisiniz. Aksi takdirde, o an için fondöteninizi sürmeyi başarabilmiş olsanız bile, takibindeki birkaç saat içinde, fondöteniniz; cildiniz kuru ise pul pul olup kabaracak, yağlı ise yol yol izler bırakacaktır. Fondöteninizi terlemeden, etkilenmeden, uzun süre kullanmak istiyorsanız. Bazı firmaların ürettiği ürünleri, fondötenin altında kullanabilirsiniz. Düşük gıdığınızdan rahatsızsanız, bu bölgeye süreceğiniz fondöteninizi, 1-2 ton koyu kullanmanız, gıdığınızı geri plana itecektir. Aynı kural sivri çenenizi gizlemek ya da geniş alnınızı daraltmak içinde geçerlidir. Saç diplerinize en yakın kısımda kullanacağınız, 1–2 cm’lik koyu renk fondöten alnınızı daha dar gösterecektir. Göz altlarına sürdüğümüz, açık renk kapatıcılar da, çukurda olan göz altlarınızı öne çıkarmanızı sağlar.
Renkler, ışık ve gölge Işığın olduğu yerde gölge mutlaka vardır. Işık gölgesiz, gölge de ışıksız olmaz. Makyaj da açık renkleri ışık, koyu renkleri gölge olarak düşünebilirsiniz. Ortaya çıkmasını, aydınlık olmasını, istediğiniz bölgelerde açık renkleri, gölgede kalmasını istediğiniz yerler için de koyu renkleri kullanabilirsiniz. Açık ve koyudan kasıt, siyah ya da beyaz değildir. Siyah ve beyaz vurgulamak için kullanılır. Sarı ve kırmızı birbirine kaynaştığında, turuncu tonlarını, sarı ve mavi kaynaştığında ise yeşil tonlarını elde edersiniz ve makyajınızı da, bu iki rengi ara renkleriyle ile birlikte, yumuşak bir geçişle uygulayabilirseniz, açık tende hoş görünür. Mavi ve kırmızı kaynaştığında ise mora yakın tonları elde edersiniz ve soğuk cilt denilen, koyu ten renklerinde hoş görünür. Siyah ve beyaz rengi ise, bu renkleri, açmak ya da koyultmak için kullanabilirsiniz. Sarı ve maviden elde ettiğiniz yeşil renge, ekleyeceğiniz kırmızı ile de renkleri kirleterek kuru ya da ıslak toprak renklerini elde edersiniz, yani kahverengiden açık siyaha olan tonlar ortaya çıkar. Bu nedenle, kalıcı makyaj da, kaş uygulamasında kullanılan, organik kahverengiler açılırken; kırmızıya, oranja, ya da mora, yani baskın olan ana rengine doğru açılarak yok olur. Makyaj kuralları, ana kurallar gibi görünse de, 6 milyar değişik insan yüzü olduğunu düşünülürse, bu kuralları sürekli bozacak, istisnai durumlar söz konusudur. Hani “istisnalar kaideyi bozmaz” diye bir söz vardır. Bu sözü makyaj sanatı tanımaz. İstisnalar, çoğu zaman ne kural ne de kaide bırakır. Neyi ön plana çıkarıp, neyi arka plana iteceğinizi görebilme ve uygulayabilme sanatı, tüm sanatlar gibi teknik bilgiye ilaveten, konsantrasyon ve hissedebilmekte saklıdır. Bu nedenle, makyajı severek uygulayan birçok kadın, genelde kendisi için doğru olanı, hisleriyle bulmuştur. Birçok uzmanın kurallarına göre yanlış diye yorumlansa da, kişinin hisleri ve sezgileri ile kendisine yakışanı yapması doğru makyajdır. Bu kural gibi görünen değerleri, değiştirip kendinize göre uyarlayın.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzun silinmemesi için lütfen konu ile alakalı yorumlar yapınız.Ayrıca argo,küfür,hakaret,reklam içeren,Türkçe'yi düzgün kullanmayan ve kelimeleri uzatan yorumlar yayınlanmayacaktır...